Özgüveni Geliştirmenin 8 Yolu

Genelde insanların özgüvenleri her zaman aynı seviyede olmuyor. Bir gün kendinizi çok iyi ve güvende hissedebilirsiniz ama ertesi gün tam tersini yaşayabilirsiniz. Kendinizi becerikli ve akıllı görmüyorsanız, başarısızlık kaçınılmazdır. Akıllı ve becerikli olduğunuzu düşündüğünüzde, zihniniz buna odaklanacak ve kendi başınıza başaracaksınız. Özgüveni Geliştirme, diğer herhangi bir kişisel beceri gibi, sıkı çalışma yoluyla geliştirilebilir. Her gün yavaş yavaş hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Bir anlamda bu, hissedene kadar rol yapmak olarak yorumlanabilir. Ancak başlangıçta liste halinde başvuracağınız bu maddelerin zamanla sizden de gelmeye başladığını göreceksiniz. Özgüveni geliştirme ile hayatınızla ilgili daha derinlemesine bir tatmin duygusunu yakalayacaksınız. Kendine güvenen insanların her zaman hayatta lider oldukları söylenebilir. Bu yüzden yeteneklerinizi asla küçümsememenizi ve kendinize inanmanızı öneririz. İşte bu yolda atabileceğiniz adımlar… 

  • Yeni İnsanlarla Tanışın

Kendine güveni olmayan insanlar yeni insanlarla tanışmaktan korkarlar. Yeni insanlarla tanışmaya çalışın, farklı hayatları anlama sürecini deneyimleyin ve kendinizi sık sık ifade edin çünkü tırnaklar tırnakları yok eder. Bunu yaparken eğitimlere katılabilir, kendinizi geliştirmek için ücretsiz eğitim ve seminerlerden yararlanabilirsiniz.

  • Kendine Nazik Davran

Nazik ol, Merhamet göster kendine. Başkalarından ne beklediğinizi kendinize gösterebilirsiniz. Kendinize en çok duymak istediğiniz şeyi söyleyin. Bırak onu. Sen hayattaki en önemli insansın.  Bu şekilde mutlu, huzurlu ve güvenden hissedeceksin. Kendi acılarına karşı açık olmalı ve kaçmamalısın. Acılarını şefkatle iyileştirmelisin.

  • Bedeninizle Barışık Olun

Aynada gördüğünüz yansımalardan memnun olduğunuz sürece sağlıklı bir insan olmanıza gerek yok. Çünkü herkesin güzel ve çekici fiziksel özellikleri vardır. Bu parçalara odaklanın ve güven oluşturun. Bedeniyle barışık olan birey ruh haline olumlu yönde katkı yapar. Herkesin farklı fiziksel özellikleri vardır. Bizi özel yapan şeylerdir bunlar. Özgüveni geliştirme yolunda bedeninizi, kendinizi kabul etmek çok önemlidir. 

  • Başarılarınıza Odaklanın

Günün sonunda, neler yapabileceğinizi gözden geçirmek için bir dakikanızı ayırın. İlerlemenizi ve deneyimlerinizi takdir edin. Konfor alanınızdan hiç çıktınız mı? Kendinizi sınamak, hedeflerinize ulaşmak özgüveninizi artırmanıza yardımcı olur. Neler başardığınızı görmek, neyi iyi yaptığınızı bilmek sizi daha ileriye götürecek motivasyonu sağlayacaktır. Güçlü yönlerinize odaklanın ve o yolda ilerleyin.

  • Sosyal Medyada Vakit Kaybetmeyin

Tanıdığınız ya da tanımadığınız insanların fotoğraflarına bakmayı bırakın ve onları kendinizle karşılaştırmaktan vazgeçin. Bu alışkanlık kendinize olan güveninizi ciddi şekilde zedeleyecektir. Unutmayın, sosyal medya insanların birbirleriyle rekabet ettiği yerdir ve çok az insan gerçek yüzünü gösterecektir.  Sosyal medya kullanımının olumlu tarafları da olsa, gerçek hayatla farkını anlayabilmeliyiz.

  • İnsanları Anlamaya Çalışın

Bir insanı yargılamak ve ona karşı olumsuz düşünceler ifade etmek, onları anlamaktan her zaman daha kolaydır. Öyleyse kolay olanı seçmeyin, davranışlarını ve tepkilerini anlamaya çalışın. İyi sebepleri olduğunu göreceksiniz. Önemli olan hangi seçime karşı istekli olduğumuzdur. Karşımızda ki kişiyi anlamak istiyorsak, biraz daha fazla çaba göstermeliyiz.

  • Hata Yapmaktan Korkma

Mükemmeliyetçilik kişinin hareket etmesine izin vermez, hareketsiz kalmasını sağlar. Hata yapmaya tahammül edemezsin. Bu yüzden ya hep ya hiç istiyorsun. Böyle düşünürsen bir adım bile atamazsın. Bir işe başlamak için her zaman en iyi zamanı bekliyorsunuz. O anı beklemek sizi ertelemeye devam etmenize neden olacaktır. 

  • Gülümse

Bir gülümseme sizi nasıl daha özgüvenli gösterir? Dostluğunuzu, mutluluğunuzu ve özgüveninizi ifade eder. Çok stresli bir konuşma öncesinde veya başka ortamlarda kendinizi baskı altında hissettiğinizde etrafınızdaki insanlara gülümsemek de ortamı rahatlatacaktır. Gülümsemenin düşündüğünüzden daha fazla olumlu etkisi vardır.

Psikolog Alanya kadromuzda bulunan Uzman Klinik Psikolog Hulusi SARIKADIOĞLU dan profesyonel bir yardım alabilirsiniz.

Bu 8 maddeyi harfi harfine takip etmenize gerek yok. Yapılabileceğini düşündüğünüz şeyle başlamanız yeterlidir. Unutmayın, kendi hayallerinize odaklanın, başkalarının fikirlerine değil, gizli potansiyelinizi serbest bırakın. böylece özgüven gelişiminize olumlu yönde büyük katkılar sağlayacaksınız. Özgüveni Geliştirmenin, bunun için emek vermenin bile önemli ve değerli olduğunu bilmelisiniz. Özgüveni geliştirmek yaşam kaliteniz içinde oldukça önemlidir. Çünkü kendine güvenen birisinin yaşam kalitesi ve yaşam olayları üzerinde kontrolü daha fazladır. Kriz yönetimi daha işlevseldir.

Özgüven eksikliği olan kişiler de ise, kendini değersiz görme, kendinden ve kararlarından emin olamama, diğer insanlardan kendini aşağı görme, utangaç olma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu kişiler özgüveni geliştirme yolunda çaba göstermezler ve bu sorunlar devam ederse ilerleyen zamanlar da psikolojik sorunlarla da karşılaşabilirler.

Özgüveni Geliştirme konusunda ve diğer konularda bilgi almak için Alanya Psikolojik Danışmanlık Merkezi ve Alanya Psikolog  olarak bizlere ulaşabilir veya bizleri ziyaret edebilirsiniz.